Ez most megrengetheti a Tusk-kormányt: csúnyán megtévesztették Lengyelországban a választókat

Árulkodó volt Európai Bizottság közleménye.

Európa fiataljai egyre inkább a nemek szerint válnak szét kétféle világnézetre.
Szétfejlődik Európa? Egy a német Welt által közölt felmérés szerint a németországi fiatal nők progresszívebbekké, míg a görögországi férfiak reakciósabbakká váltak. Hol vannak a szakadékok – és mit jelent ez az EU számára?
Legyen szó akár a berlini Brandenburgi-kapuról, a párizsi Eiffel-toronyról vagy a római Szent Péter-bazilikáról: a Németországban, Franciaországban, Nagy-Britanniában, Olaszországban, Lengyelországban, Spanyolországban és Görögországban élő 16 és 26 év közötti fiatalok többsége európainak vallja magát. Ezzel az örökséggel azonosulnak. A TUI Alapítvány több mint 6000 válaszadó bevonásával készült „Fiatal Európa” felmérése szerint 59 százalékuk legalább részben európainak vallja magát, derül ki a csütörtökön bemutatott felmérésből.
De az is egyértelmű, hogy az országok közötti különbségek nagyok:
a fiatal olaszok, spanyolok és németek azonosulnak leginkább Európával; a fiatal lengyelek (48 százalék) és franciák (30 százalék) ezzel szemben gyakrabban csak a saját országukkal.
A legtöbb fiatal számára jelenleg nem vita tárgya, hogy saját országuk tagja maradjon-e az EU-nak. Kétharmaduk (66 százalék) jó dolognak tartja az EU-tagságot. Az EU-tagságot pozitívan megítélők aránya különösen magas Németországban (80 százalék).
Valamivel több mint a felük a demokráciát részesíti előnyben
A fiatal európaiak valamivel több mint fele (57 százaléka) számára a demokrácia az előnyben részesített kormányzati forma. Ismét Németországban a legmagasabb az elfogadottság (71 százalék); Lengyelország az utolsó helyen áll 48 százalékkal.
„Ha a fiatal európaiak 57 százaléka azt mondja, hogy a demokráciát minden más kormányzati formánál jobban részesíti előnyben, az azt is jelenti, hogy sokan közülük nem állnak 100 százalékban a demokrácia mögött” – mondja Thorsten Faas, a Berlini Szabadegyetem munkatársa, aki a tanulmányt készítette.
A tanulmány szerint a válaszadók körülbelül egyötöde (21 százalék) bizonyos körülmények között az autoriter kormányzati formát részesíti előnyben a demokratikussal szemben.
Németországban a legkevesebb fiatal nyitott az autoriter kormányzatra, nevezetesen 15 százalék.
Nemek közötti különbségek
A számok azt mutatják, hogy a demokrácia „nyomás alatt áll – kívülről és belülről egyaránt” – mondja Faas a Weltnek. Több fiatal vallja magát jobbközépnek, mint négy évvel ezelőtt. 2021-ben ez az arány 14 százalék volt, most pedig 19 százalék. 33 százalékuk a politikai középben látja magát 2025-ben, 32 százalékuk baloldalinak vallja magát, 16 százalékuk pedig nem tudja vagy nem ad választ.
Németországban – valamint Franciaországban és Olaszországban – különösen növekszik azoknak az aránya, akik balközépnek vallják magukat
(Németországban 2021-ben: 32 százalék, 2025-ben: 43 százalék).
A nemek közötti viszonyokat tekintve a tanulmány azt mutatja, hogy a fiatal nők Németországban, Franciaországban és Olaszországban ma progresszívebbek, míg a fiatal férfiak Lengyelországban és Görögországban konzervatívabbak, mint négy évvel ezelőtt.
A 16 és 26 év közöttiek hat százaléka számára országuk politikai rendszere jól működik, és nincs szükség változtatásra. A fiatal európaiak 48 százaléka véli úgy, hogy országában veszélyben van a demokrácia; Németországban ez az arány 61 százalék.
Fokozott a migrációval kapcsolatos kritika
A fiatal európaiak kritikusabbá váltak a migráció kérdésében is: 2021-ben 26 százalékuk véli úgy, hogy a bevándorlást szigorúbban kellene korlátozni; ma ez az arány 38 százalék.
Az éghajlatváltozás elleni küzdelemnek mindenképpen prioritásnak kell lennie 32 százalék (2021: 44 százalék) szerint, még akkor is, ha az károsítja a gazdasági növekedést.
Több mint a fele (53 százalék) úgy véli, hogy az EU túlságosan az „apróságokkal” foglalkozik, és nem a „tényleg fontos dolgokkal”;
Németországban 57 százalék osztja ezt a nézetet.
Az uniós országokból származó fiatalok különösen fontosnak tartják a megélhetési költségek kérdésében a cselekvést: 36 százalékuk szerint a mindennapi életnek megfizethetőbbé kell válnia minden polgár számára. A második helyen a külső fenyegetésekkel szembeni fokozott védelem áll (25 százalék), ezt követi a gazdaság és a vállalatok jobb feltételei, valamint az éghajlatvédelem (mindkettő 23 százalék).
Az EU veszít jelentőségéből
Az EU veszít geopolitikai jelentőségéből a fiatal európaiak szemében:
83 százalékuk szerint az Egyesült Államok a három legerősebb ország egyike (őt követi Kína 75 százalékkal és Oroszország 57 százalékkal).
Az EU ebben a rangsorban csak 42 százalékot ér el, India pedig 10 százalékot.
A nagyobb geopolitikai jelentőség eléréséhez szükséges alapvető változások közé tartozik szerintük a gazdasági növekedés jobb feltételeinek megteremtése (35 százalék), ezt követi a tagállamok közötti nagyobb kohézió (34 százalék). A hatodik helyen a fiatal európaiak azt szeretnék, hogy az EU a jövőben több pénzt költsön védelemre (20 százalék); a nyolcadik helyen a bürokrácia csökkentése áll (13 százalék).
A TUI Alapítvány megbízásából készült „Fiatal Európa” ifjúsági tanulmányhoz a YouGov közvélemény-kutató intézet 6703, 16 és 26 év közötti személyt kérdezett meg. A felmérést áprilisban és májusban végezték.
Fotó: FREDERICK FLORIN / AFP